close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 29 sierpnia 2017

  W dniu 97. rocznicy bohaterskiego boju polskich ochotników z konnicą Budionnego, który zatrzymał pochód bolszewików na Lwów. pod kurhanem-memoriałem w Zadwórzu odbyły się uroczystości

   

  Z tej okazji odprawiona została Msza św. w intencji poległych 318 żołnierzy. Liczne delegacje z Polski i z terenu LOK złożyły wieńce i zapaliły znicze u stóp wieńczącego kurhan krzyża. Wśród obecnych byli m. in. p.o. Szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, parlamentarzyści Wojciech Buczak, Sylwester Chruszcz i Anita Czerwińska, Wicewojewoda Podkarpacki Piotr Pilch, Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Lucjan Kuźniar wraz radnymi i działaczami samorządowymi. Jak co roku, w uroczystościach zorganizowanych przez Polskie Towarzystwo Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie – przy wsparciu finansowym i organizacyjnym MKiDN oraz Konsulatu Generalnego RP – wzięła udział 102-letnia już dzisiaj Maria Mirecka-Loryś, której brat walczył pod Zadwórzem, jako jeden z dziewięciu żołnierzy ocalał, a później został księdzem.

   

  Ogółem w uroczystościach wzięło udział ponad 500 osób, w tym spora grupa mieszkańców Zadwórza i powiatu buskiego. W ich imieniu oraz w imieniu władz ukraińskich pozdrowienia dla uczestników spotkania i wyrazy szacunku dla bohaterów obrony Lwowa wygłosił wójt Zadwórza – Pawło Jurdyga.

   

  Ciekawym akcentem uroczystości był udział cyklistów V Zadwórzańskiego Rajdu Rowerowego, którzy w przeddzień uroczystości wyruszyli spod Pomnika Orląt Przemyskich do Lwowa i dalej do Zadwórza.

   

  „Ci którzy zginęli pod Zadwórzem znali słowa, które sto lat temu powstały w pieśni Pierwsza Brygada – w jednej z jej strof śpiewamy „Potrafim dziś dla potomności ostatki swych poświęcić dni”. Oni dla potomności poświęcili swoje dni, polegli tutaj broniąc Polski i Europy. My dla potomności musimy poświęcić swoje serca, umysły, pracując na rzecz niepodległej Rzeczypospolitej. Chwała Bohaterom, chwała Poległym!” – mówił w Zadwórzu Szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk.

   

  Obchody w Zadwórzu poprzedził uroczysty apel organizacji strzeleckich na Cmentarzu Obrońców Lwowa połączony z ceremonią składania kwiatów.

   

  Bitwa pod Zadwórzem jest określana mianem „Polskich Termopil”. 17 sierpnia 1920 roku kilkusetosobowy batalion Małopolskich Oddziałów Armii Ochotniczej kapitana Bolesława Zajączkowskiego, złożony głównie z lwowskiej młodzieży, przez 11 godzin stawiał heroiczny opór dwudziestokrotnie silniejszym oddziałom bolszewickim. Po bitwie, 20 sierpnia, Armia Budionnego wycofała się na wschód, po czym skierowała się w stronę Zamościa.

   

  zadworze (10)
  zadworze (11)
  zadworze (12)
  zadworze (13)
  zadworze (14)
  zadworze (15)
  zadworze (16)
  zadworze (17)
  zadworze (18)
  zadworze (19)
  zadworze (2)
  zadworze (20)
  zadworze (21)
  zadworze (22)
  zadworze (1)

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: