close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 6 listopada 2017

  Polska ze zdumieniem odnotowuje, że tyle lat po upadku komunizmu kościoły katolickie we Lwowie nadal pełnią funkcję sal koncertowych, na cmentarzach bohaterów 1939 roku uprawiane są ogrody, zabrania się nam poszukiwać i godnie chować ofiary wojen i konfliktów pod wydumanym pretekstem – powiedział minister Waszczykowski po spotkaniu z przedstawicielami duchowieństwa katolickiego w drugim dniu wizyty na Ukrainie.

  W sobotę 4 listopada w Konsulacie Generalnym RP we Lwowie minister Witold Waszczykowski spotkał się z liderami środowisk polskich i z kierownikami polskich urzędów konsularnych na terytorium Ukrainy. O sytuacji Polaków na Ukrainie rozmawiały również przybyłe wraz z ministrem Waszczykowskim do Lwowa m.in.  senator Janina Sagatowska, przewodnicząca senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą oraz  poseł Beata Mazurek, przewodnicząca polsko-ukraińskiej grupy parlamentarnej. 

   

   - Dziękuję konsulom za Waszą pracę i zaangażowanie w trudnych warunkach bezpieczeństwa. Sprawnie odpowiadacie na masowe zainteresowanie Ukraińców pracą, studiowaniem i życiem w Polsce. Żadne inne państwo nie wnosi takiego wkładu w stabilizację społeczno-gospodarczą Ukrainy. Doceniam także troskę o sprawy Polaków, które są przedmiotem szczególnej uwagi rządu premier Beaty Szydło — podkreślił szef polskiej dyplomacji.

   

  Drugiego dnia wizyty we Lwowie minister Waszczykowski odwiedził Katedrę Łacińską oraz kościół oo. Franciszkanów pw. św. Antoniego Padewskiego, składając również wieniec pod Pomnikiem Ofiar Zbrodni Komunizmu.

   

  Pytany przez dziennikarzy o reakcję na decyzje władz Ukrainy, cofające dwustronny dialog historyczny, minister Witold Waszczykowski zaznaczył, że „propozycja wicepremiera Piotra Glińskiego wznowienia prac Komisji Międzyrządowej pozostaje aktualna. Blokowanie poszukiwań i pochówków polskich ofiar wojen i prześladowań na terytorium dzisiejszej Ukrainy, stosowanie ograniczeń administracyjnych wobec osób niepodzielających stanowiska władz ukraińskich w sprawach historycznych, promowanie na szczeblu państwowym nieprawdy o historii wspólnych relacji nie mieści się w kategoriach partnerstwa, które pozostaje niezmiennym celem polityki Polski".

   

  Szef polskiej dyplomacji oddał hołd Orlętom Lwowskim oraz pod pomnikami ku czci żołnierzy Ukraińskiej Armii Galicyjskiej i poległych w walkach z trwającą agresją rosyjską. – W naszej tradycji groby są święte. Dbamy o miejsca pochówków Polaków, Ukraińców, Rosjan i innych narodowości w Polsce – stwierdził minister. – Z tego miejsca chcemy zaapelować do strony ukraińskiej o umożliwienie prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych, by bezimienne ofiary zostały godnie pochowane, zgodnie z chrześcijańskim obowiązkiem ­– podkreślił szef polskiego MSZ. 

   

  Na Cmentarzu Łyczakowskim minister spotkał Władysława Kuczyńskiego, polskiego harcerza z Lwowa, ukraińskiego bohatera walk na wschodzie Ukrainy.

   

  Minister Waszczykowski spotkał się z merem Lwowa Andrijem Sadowym i deputowaną Werchownej Rady Iryną Podoliak.

   

  Ostatnim punktem wizyty ministra Waszczykowskiego we Lwowie było spotkanie na placu budowy gmachu Domu Polskiego.

  1517
  1520
  _O4B4054
  _O4B4063
  _O4B4074
  _O4B4077
  _O4B4107
  _O4B4110
  _O4B4127
  _O4B4161
  _O4B4162
  1483
  1492
  1493
  1497
  1499
  1504
  1506
  1508
  1509

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: